Ana Sayfa Sihirbazlık Dünyası Sihirbazlık Sanatı Sihirbaz Tunçer’den Geller yorumu

Sihirbaz Tunçer’den Geller yorumu

0
Sihirbaz Tunçer’den Geller yorumu

Sihirbaz Kubilay Tunçer, doğaüstü güçleri olduğu iddia edilen ve ‘Fenomen’ programında ‘düşünce gücüyle’ metalleri eğebilen Uri Geller’i hem yalanladı hem de düelloya davet etti: “Yaptığı kaşık bükme numaraları doğaüstü güçlerle değil, el çabukluğu ile… Yani illüzyon. Eğer gerçekten düşünce okuyabiliyorsa gelsin kitaplığımdaki 10 bin YTL’lik çeki bulsun. Eğer noter huzurunda bulabilirse o çeki ona vereceğim!”

EĞLENEREK İZLEDİM
Sihirbazlığın yanı sıra Bilgi Üniveristesi’nde ‘Kaotik Ortamlarda Sürrasyonel Yönetim Becerileri’ adlı ders veren ve The Ekonomist’in ‘Türkiye’deki en iyi üç konuşmacıdan biri’ olarak gösterdiği Tunçer, Geller’in yaptığı tüm oyunların illüzyonistler tarafından yıllardır yapıldığını söyledi. Tunçer “Tabii Geller takdir edilmeli. Bu şovu çok güzel yapıyor. Ben de eğlenerek izliyorum” dedi.

KANDIRIYORLAR
Yüzyıllardır bilinen illüzyon numaralarının bazı şeyhler tarafından da müridlerini etkilemek amacıyla kullanıldığını belirten Kubilay Tunçer şunları söyledi: “Biz eski çağlardan kalan her tür sihirbazlık numaralarını keşfetmek için araştırma yaparız. Böyle bir araştırma gezisinde Doğu’da uyduruk sihirbazlık gösterileriyle kendini şeyh göstererek halkın duygularını sömüren insanlar olduğunu öğrendik. Kötü uçma numaraları yapıyorlar. Bunlar illüzyon ama maalesef halk bunun illüzyon olduğunu bilmiyor.”

Kubilay Tunçer
Kubilay Tunçer, ODTÜ’de psikoloji lisansı ve bilim felsefesi yüksek lisansı yaptı. Bilgi Üniveristesi master programında ‘Kaotik Ortamlarda Sürrasyonel Yönetim Becerileri’ adlı ders verdi. ‘Olağan Mucizeler’ adlı tiyatro oyununu yazdı ve Lale Mansur ile oynadı. Birçok dizi ve filmin senaryosuna imza attı. Eğitim amaçlı seminer ve konferanslar veriyor. The Ekonomist onun için ‘deki en iyi üç konuşmacıdan biri’ yorumunda bulundu. Geçtiğimiz yıllarda atv’de ‘Hokus Pokus’ adlı bir program hazırladı ve sundu.

Alıntı: SABAH GAZETESİ – Bülent İPEK – 9 Mayıs 2008 Cuma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Araç çubuğuna atla