Ana Sayfa Sihirbazlık Dünyası Sihirbazlık Sanatı Uri Geller Türkiye’de Haberi

Uri Geller Türkiye’de Haberi

0
Uri Geller Türkiye’de Haberi
Tel Aviv, ISRAEL: Israeli magician Uri Geller holds a spoon he claims to have bent using supernatural powers during an interview with AFP in Tel Aviv, 17 January 2006. A war of magicians is raging in Israel pitting Geller, with his aura of supernatural powers, against those who see in him nothing but an inexhaustable lust for fame. AFP PHOTO/DAVID FURST (Photo credit should read DAVID FURST/AFP/Getty Images)

Yetmişli yıllarda kendini uzaylılardan yardım gören insanüstü biri olarak tanıtan Uri Geller, yıllar sonra Türkiye’de ortaya çıktı. Modası geçmiş numaralarla deprem yorgunu halkı uyutan ‘kaşık düşmanı’ Geller, illüzyonist olmadığını söylüyor..

70’li yıllarda yaptığı numaralarla tüm dünyayı ayağa kaldıran Geller, İstanbul’da davetli olduğu bir panelde, medyanın da yoğun ilgisiyle eski günlerini anımsattı. Canlı yayında çay kaşığı büküp, Ali Kırca’yı bile şaşkınlığa uğrattı.

Kaşık düşmanı Uri Geller, yıllar önce insanüstü güçleri olduğunu iddia etmiş ve bunu ispatlamak için olmadık numaralara başvurmuştu. O kadar ki, bu İsrailli bey, kaşıkları büktüğüyle kalmıyor, çalışan saatleri durdurduğu gibi, bozuk saatleri de çalıştırabiliyordu. Hatta onun TV programını izleyenlerin evlerinde garip işler oluyordu. Evlerde program sırasında eşyalar kırılıp dökülüyor, kediler oraya buraya saldırıyor, paralar yerlere dökülüyordu. Daha sonra radyo ve televizyonun milyonlarca kişiye seslendiği ve bu kişilerin Geller’in psikolojik etkisiyle en küçük olayları bile abartarak olaydan etkilendiği açıklanmıştı.
Geller gerçekten de insanüstü güçleri olan aykırı bir insan mıydı? Tabii ki, hayır. Ama ona göre, kendisi Hoova isimli bir gezegendeki medeniyet tarafından kollanıyordu. Bu gezegenin yetkilileri Geller’i daha üç yaşında dünyanın kurtarıcısı olarak seçmişti. Uri bizim gazetelere verdiği demeçte bunu özetle şöyle açıklamış: “Evimin bahçesinde oynarken bir ışık kümesi başıma çarptı. Akşam yemek yerken kaşığın büküldüğünü görünce ben de bir fark olduğunu anladım.” Spectra isimli uzay gemisiyle dünya çevresinde tur atan Hoovalılar, ne zaman ki bilim adamları Uri üzerinde deney yapmak isteseler, bunu engeller, izin vermezlerdi. Yani Geller, “Kusura bakmayın, Hoovalılar izin vermiyor” diyerek numaralarının açığa çıkmasını engellerdi. Uri, el çabukluğuyla yaptığı numaraların ortaya çıkmamasına büyük özen gösterirdi. Bir keresinde İngiltere’de bir gösteri öncesi ön koltuklarda ünlü illüzyonistlerin oturacağını öğrenince hemen “Tehdit telefonları alıyorum, gösteriye çıkamayacağım” demiş ve
hemen İngiltere’den kaçmıştı.

Geller Türkiye’de…
Uri Geller’in basit numaralarla tüm dünyayı işletme keyfi
70’lerin sonuna kadar sürdü. Televizyonda Ali Kırca’nın dediği gibi, hakkında pek çok kitap yazıldı. Ama bu kitapların çoğu, üstün bir insanı değil, aksine üstünlük taslayan Geller’in palavralarını anlatıyordu. Geller’in ve pek çok inanılmaz illüzyon numarasının anlatıldığı bir kitabı da Prof. Metin And yazdı. Bu yazıyı hazırlarken de yararlandığımız ‘İnsanüstülük Taslayanların İçyüzü’ isimli bu kitap, ne yazık ki piyasalarda bulunmuyor. Metin And bunun nedenini televizyonda şöyle anlattı: “Kitap 1981 yılında piyasaya çıktığı zaman psişik dernekler tarafından toplatıldı. Ama kısa bir süre sonra genişletilmiş bir baskıyla yeniden çıkacak.” Gelelim Ali Kırca’nın Uri Geller’den fena şekilde etkilenmesine. Belli ki sayın Kırca, illüzyon sanatıyla pek ilgilenmemiş. Ya da belki de reyting kaygısıyla Geller’i insanüstü birisiymiş gibi sundu. Hatta bir ara Türkiye’de konunun tek uzmanı olan ünlü araştırmacı Metin And’a “Bu adam 30 senedir tartışılıyor, ama siz hâlâ bütün bunlar illüzyon diyorsunuz” diyerek Geller’e bağlılığını açıklıyordu. Zaten “İnsan böyle şeylere inanmak istiyor” diyerek bu konudaki fikrini açıklıyordu. Oysa bir başka televizyoncu Geller’e çok farklı yaklaşmıştı. Geller bir zaman Amerikalı şovmen John Carson’un NBC’de yayımlanan programına da çıktı. Fakat Carson ünlü illüzyonistlere danışarak çeşitli önlemler aldı. Geller stüdyoya hiçbir şey getirmedi. Kaşıklar, çiviler, saatler bir buçuk metre uzaklığına kondu. Yardımcıları setten çıkartıldı. Sonuç, Geller açısından hüsran oldu. Değil kaşığı eğmek, bir tek çiviyi bile yerinden oynatamadı.Geller 1974 yılında bir gösterinin orta yerinde birden rahatsızlandığını söyledi. Gaipten bir ölüm haberi
aldığını hisseden Geller, bir süre sonra da ölen kişinin Mısır Başkanı
Nasır olduğunu söyledi. Oysa bu haberi sahne gerisinde çalışanlar radyodan duyup Geller’e söylemişti.
Geller, Stanford Araştırma Enstitüsü’nde bilim adamlarına
deneyler yaparken bir ara ortadan kaybolur ve döndüğünde büyük
bir uçak kazası olacağını söyler. Kaza gerçekten de olur. Ama bunun Galler’in ortadan kaybolduğu sırada yine
radyodan haber verildiği anlaşılır.
Geller’in bir numarası da 1974 yılında İsrail’de yayımlanan bir haftalık dergi olan Haolam Hazeh’de yayımlanmış. Gösteri sırasında gözlerini bağlayan Uri, seyircileri sahneye çağırıyor ve arkasındaki karatahtaya bir sayı yazdırıp sonra sildiriyordu. Adamımız daha sonra karatahtaya kendi geçip, silinen sayıyı yazıyordu. Bir süre
sonra bu rakamları, seyirciler arasındaki yardımcısından kaş göz işaretleriyle öğrendiği ortaya çıktı.

Nasıl yapıyor?
Uri Geller insanüstü biri olmadığı için yaptığı tüm numaraların bir püf noktası bulunuyor. Bunlar gösteri yaptığı yere, seyircilerin kandırılma eğilimlerine, ışık ve benzeri etkenlere göre değişiyor. Örneğin Metin And, Geller’in 50 çeşit kaşık bükme tekniği olduğunu söylüyor. Geller’in en çok tartışılan numarası olan ve televizyonda da yayımlanan, bir başkasının çizdiği şekli görmeden çizmesi ise, yine çeşitli yöntemlerle oluyor. Bunlardan biri, Geller’in şekli çizenin kalem tutan elinin dirsek kısmındaki hareketleri izleyip şekli belirlemesidir. Bir başka görüş de bütün bunların Geller’in yardımcısı Dr. Andrija Puharich’in yardımıyla gerçekleştiğiydi. Bir elektronik uzmanı olan bu beyin, CIA için de çalıştığı söyleniyordu. İşte Puharish’in ajanlar için tasarladığı ve altın bir dişe monte edilebilen küçük telsizlerle Geller numaraları kolaylıkla yapıyordu.

Alıntı :Hızır Tüzel / Radikal Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here