Ana Sayfa Featured Sihirbaz Mandrake

Sihirbaz Mandrake

0
Sihirbaz Mandrake

Sihirbaz Mandrake gerek TRT ‘deki gösterileriyle, gerek Feshane ve Gülhane Parkı’ndaki, gerek Türkiye’ nin dört bir yanındaki gösterileriyle ülkemizin en çok bilinen sihirbazlarındadır. Çok fazla talebesi olmuş, illüzyon sanatının tanınmasına ve gelişmesini büyük katkıları bulunmuştur. Sihirbazlar Kralı ünvanıyla da tanınmıştır.

Çizgi roman kahramanı Mandrake ‘ ye bir başka yazımızda değineceğiz.

Mehmet Ertuğrul Işınbark ya da bilinen adıyla Mandrake (24 Temmuz 1940 – 28 Mayıs 2014), Türk illüzyonist ve sihirbaz. 24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul, Fatih’te doğdu.

İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş.

Büyük uğraşlardan sonra bulduğu Fenni Eğlenceler isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış.

1962 yılında organizatörü ismin Sihirbaz Mandrake olarak değiştirdi.

1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı. Türkiye’nin en tanınmış sihirbazlarından Mandrake lakaplı Ertuğrul Işınbark 74 yaşında Çanakkale’de hayata veda etti.

Mandrake’nin videoları için ikinci sayfaya devam ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Araç çubuğuna atla