Sermet Erkin

0
Sermet Erkin

Nazikliği ve şık gösterileriyle uzun zamandır gösteriler yapan ve en çok bilinen illüzyonistlerden birisidir. Bu sayfadan hakkında bilgi edinebilir ve kendisini izleyebilirsiniz.

Sermet Erkin (d. 1957, Karamürsel, Kocaeli) Türk sihirbaz, illüzyonist, tiyatro oyuncusu.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi bölümü mezunu olan Erkin, ilkokul zamanından itibaren ilgi duyduğu illüzyon sanatının, Türkiye’deki en ünlü ustası Zati Sungur’un ilk ve tek öğrencisidir. Çocuk yaşta İB Şehir Tiyatrolarına girmiş İstanbul Radyosu Çocuk Saatine devam etmiştir.

1977’ye kadar İstanbul Şehir Tiyatrolarında çeşitli oyunlarda rol aldı. Bir dönem kendi adına topluluk kurarak tiyatro yaptı. Türkiyenin en büyük Karagöz tasvirleri ile piyes koleksiyonlarının sahibidir.

1974’ten itibaren profesyonel olarak illüzyonistliğe başladı. Anadolu’nun 200’den fazla il ve ilçesinde turneler yapıp, yurt dışında ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çekoslavakya (1983), Çuvaşistan, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, Kırgızistan, KKTC, Macaristan, Nahcivan, Özbekistan, Rusya Federasyonu ve Tataristan’ da gösteriler sergiledi.

Çeşitli okul dergileri, kitapları, gazete ve dergilerde çocuk sayfaları, Gelişim Larousse Ansiklopedisi gibi yayınlarda çalışmalar yaptı. 18 yıldan fazla bir süre İstanbul Kervansaray Gazinosu’nda çalışan sanatçı, çeşitli konferans, söyleşi ve organizasyonlarla iç içe yaşadı. Başta Atlas Tarih olmak üzere çeşitli dergilere yazılar yazmaktadır. Ankara Bilkent Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümü, Sermet Erkin’in hayatının anlatıldığı bir belgesel hazırlamıştır.

Sermet Erkin Sihirbaz gösterisi videosunu izlemek için ikinci sayfaya devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Araç çubuğuna atla