İslamda Büyü ve Sihir

0
İslamda Büyü ve Sihir

BÜYÜ – SİHİR

SİHİR: Din ile ilgisi olmayan dualar ve hareketlerle ruh üzerinde tesir yapmak, bir insanı istenilen şeyi yapmaya sevk eden gizli kuvvet, tabiata aykırı haller vucuda getiren etkidir. Bunu yapanlara SİHİRBAZ denir.

BÜYÜ: Herhangi bir çıkar uğruna başkalarına zarar vermeye yönelik , meşru olmayan yollarla bir takım gizli kuvvetleri yönlendirilerek yapılan ve gerçeğe uymayan göz bağçılık , düzenbazlık, oyunculuk,şeklinde işlere büyü; bu işi yapana da BÜYÜCÜ denir.
Büyücülük tarihin her devrinde vardır. Büyücülük dinimizce yasaklanmıştır.

SİHRİN YAPILIŞİ ŞEKİLLERİ

1-Yıldızlarla yapılan sihir.

2- Ruh çağırma , hipnotizma ve benzeri yollarla insana etki yapan sihir.
3- Cinlerle işbirliği yapılarak yapılan sihir.
4- Göz boyama ve illizyonla yapılan sihir.
5- Çeşitli aletlerle yapılan sihir.
6- Çeşitli ilaçlarla ve kokularla yapılan sihir.
7- İsmi azamı biliyorum diyerek karşısındakini psikolojik olarak etkileyen sihir.
8- Çeşitli aracılarla, dinleme cihazları ile, insanların gizli halleri öğrenilerek yapılan sihir.
Sihir gerçektir ve vardır. Sihrin olduğuna dair kuran-ı kerimde ayetler vardır.
Sihir ve büyünün her türlüsü Kuran-ı kerimde yasaklanmıştır. Nitekim
AYET: ‘’ Halbuki Süleyman büyü yapıp kafir olmadı. Şeytanlar kafir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Harut ile Marut adlı iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek herkese biz ancak imtihan için gönderildik. Sakın yanlış inanıpta kafir olmayın demeden hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. Onlar o iki melekten karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler Allahın izni olmadan kimseye zarar veremezler. Onlar kendilerine faydalı değil zararlı olanı öğrendiler. Sihri satın alanların , ona inanıp para verenlerin ahretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür. Keşke anlasalar.(Bakara, 102)
Bu ayeti kerimeden şunları anlıyoruz. Büyünün var olduğu, gerçek olduğu, yapıldığı ve tesir ettiğini, ve karı koca arasını da bozabileceğini, sihri yapan ve yaptıranların ebedi cehennemlik olduğunu anlıyoruz.
HADİS:’’ Peygamberimiz(sav) Her kim falcıya, Gaibten haber verene ve sihirbaza giderek onlardan bir şey sorar söylediklerine inanır. Ve tastik ederse kafir olur. (Müslim – Selam- 125)
Bu konuda birçok hadis mevcuttur.

Sihirden korunma yolları için bir sonraki sayfa;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Araç çubuğuna atla