Harry Houdini

0
Harry Houdini

Harry Houdini; 24 Mart 1874 yılında Budapeşte de dünyaya geldi. Ailesinin yedi çocuğundan biriydi. 3 Temmuz 1878’de Amerika ya ayak bastı. Ailecek ilk olarak Appleton, Wisconsin e yerleştiler. 1907 yılında verdiği bir röportajda Houdini Appleton’ da doğduğunu iddia etti. Fakat bu doğru değildir.1880’ deki nüfus sayımına göre aile Appleton caddesinde yaşamaktaydı. 1887’de ailecek New York a taşındılar. Birkaç işte çalıştıktan sonra 9 yaşında trapezci oldu. Kendine Gökyüzünün Prensi lakabını taktı. Ayrıca kendi yaşıtlarının arasında yapılan koşu yarışında şampiyon oldu. Profesyonel sihirbaz olduktan sonra lakabını değiştirerek Harry Houdini yaptı. Bu lakabı almasındaki en büyük etken ise etkilendiği Fransız sihirbaz Jean Eugène Robert-Houdin ve arkadaşı Jack Hayman ın ona Fransızcada Houdin in sonuna -i eklemenin ona benzer, onun gibi bir anlam katıcağını söylemesidir. Yaptığı araştırmalardan sonra Houdini, ilk kitabını 1908 yılında “The Unmasking of Robert-Houdin” adıyla yayımladı.

İlk olarak bütün Avrupayı dolaşarak yaptığı Harry Handcuff Houdini turnesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gittiği her ülkede kendini yerel polis birimlerine meydan okuyarak kelepçelenmesini ve kilit altında tutulmaya çalışılmasıydı. Yeteneklerini fiyakalı bir biçimde gerçekleştirmesi ve seyircinin bütün show’a dahil olması en önemli özelliklerindendir. Kısa sürede repertuarını geliştirerek demir zincirlerden, gökdelenlerden sarkıtılan kalın halatlardan, sualtında deli gömleklerinden kurtulmak ve kapağı mühürlenmiş devasa süt şişelerinden kaçmayı da eklemiştir.

1904 yılında, binlerce izleyicinin meraklı ve telaşlı gözleri önünde London s Daily Miror tarafından özel olarak yapılmış kelepçelerden kurtuldu. Yaptığı kaçış gösterilerinin bir düzmece olduğu söylentisine, kendisini sahte sihirbazların cezalandırıcısı olarak adlandırarak cevap verdi. Amerikan Sihirbazlar Topluluğunun başkanlığını yaptı ve profesiyonel sihirbazlığın standartlarını yükseltti. Kendi kaçışlarını taklit etmeye çalışan herkese çok hızlı bir şekilde dava açarak hakkını savundu.

Sonraki sayfada Houdini’nin çok nadir bulunan videosunu izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Araç çubuğuna atla